Každý si zaslouží šanci následovat své sny, ale někteří lidé mají jen jednu šanci.

Trichomoniáza

18. září 2009 v 11:04 | novinky.cz |  Zdraví

Nákaza bičenkou poševní zvyšuje riziko rakoviny prostaty

Trichomoniáza neboli nákaza prvokem bičenkou poševní je pohlavně přenosnou chorobou, která působí potíže u žen ve vagíně, u mužů v močové trubici a prostatě. Právě pánové by se před tímto jednobuněčným organismem se čtyřmi bičíky měli mít na pozoru. Trichomoniáza totiž zvyšuje riziko úmrtí na rakovinu prostaty až třikrát.
Před trichomoniázou se lze - kromě vzájemné věrnosti - chránit používáním kondomu.

Před trichomoniázou se lze - kromě vzájemné věrnosti - chránit používáním kondomu.

pondělí 14. září 2009, 8:30 - Boston
Každý rok se bičenkou nakazí asi 174 miliónů lidí na celém světě, prvok patří k nejčastějším pohlavně přenosným chorobám, ale přestože je nákaza léčitelná, řada lidí o své infekci neví.
Stává se takzvaným asymptomatickým přenašečem, což u mužů může být nebezpečné. Protože infekce výrazně zvyšuje riziko rakoviny prostaty. A čím déle zůstává nákaza neléčená, tím je riziko vyšší.

"Riziko onemocnění rozvinutou formou rakoviny prostaty bylo u nakažených bičenkou více než dvakrát vyšší, ale riziko úmrtí na rakovinu prostaty u nakažených bičenkou bylo dokonce trojnásobné," varovala autorka studie doktorka Jennifer Starková z Harvardské univerzity.
Trichomoniáza
Trichomoniáza je zánět pochvy a močové trubice způsobený prvokem z kmene bičíkovců, který se jmenuje bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Je to mikroorganismus, který žije pouze v pochvě a močové trubici člověka a přenáší se prakticky výhradně pohlavním stykem.
U ženy může být infekce bezpříznaková a prvok se zjistí náhodně, nebo se může projevovat výtokem, který je v typických případech hojný, řídký, zpěněný, zásaditý a nasládlý. Pokud se onemocnění neléčí, výtok i další příznaky postupně mizí - nemizí však riziko nákazy partnera.
Infekce trichomonádami není pro ženu nebezpečná a začátkem minulého století se mnozí domnívali, že bičenka poševní je normální součást poševní bakteriální flóry. Výtok však může být velmi nepříjemný. Infekci je nicméně nutné léčit i když žádné potíže nezpůsobuje, při nejmenším z důvodů epidemiologických. Zatímco před několika desítkami let se daly trichomonády najít u 20 % českých žen, dnes je to záležitost poměrně vzácná.
Léčba není složitá, používá se např. metronidazol nebo ornidazol, je možné i jednorázové podání větší dávky. Je však nezbytně nutné léčit i partnera (případně partnery, jejich eventuální další partnerky atd.). Za zmínku stojí, že tyto léky (především metronidazol) výrazně snižují snášenlivost alkoholu a při jejich užívání je nutno se alkoholu vyvarovat. Pokud se infekce opakuje, jde o opětné získání prvoka od "neidentifikovaného zdroje" (např. neléčené utajené milenky partnera).

zdroj: www.novinky.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolik jsi mela sexualních partnerů?

žádnýho 9.5% (4)
1 9.5% (4)
2 7.1% (3)
3 14.3% (6)
4 7.1% (3)
5-6 21.4% (9)
7-10 11.9% (5)
11-15 4.8% (2)
16 a více 14.3% (6)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama