Každý si zaslouží šanci následovat své sny, ale někteří lidé mají jen jednu šanci.

Diagnostika gravidity u kočky (Veterinární rady)

24. června 2007 v 17:10 | www.jicinvet.cz |  Zvířata

Změny v chování a temperamentu mohou být také nepřímým ukazatelem březosti.

Obecné příznaky

Změny chování - nastává přerušení cyklu, ačkoli i u březí kočky se ještě může objevit říje 21.-24. den a nebo 40.-45. den po nakrytí. Během první třetiny březosti může být snížený apetit, kočka je klidná a více vyžaduje pozornost člověka. Tělesná hmotnost se mírně zvyšuje mezi 4.-6. týdnem gravidity. Aktivita plodů je zřejmá během posledních dvou týdnů březosti a v tomto týdnu kočka častěji odpočívá. Mléčná žláza se zvětšuje v 6.-7. týdnu gravidity. Je viditelná změna v konfiguraci dutiny břišní, která se výrazně zvětšuje.


Abdominální palpace

Vyšetření pohmatem se provádí nejlépe po 21. dni po nakrytí asi do 32. dne. Děloha je hmatná jako kuličky - plody, poté se zvětšuje a je již špatně diagnostikovatelná.


Ultrazvukové vyšetření

U koček se toto vyšetření provádí po 25. dni, kdy embrya se zobrazují jako bílé struktury na černém poli embryonálního váčku.
K tomuto vyšetření je třeba kočku vyholit na bříšku a nanést na kůži gel. Pacient zaujme pro něj nejpříjemnější polohu - vleže na boku, ve stoje nebo u majitele v náručí.
Přesné určení počtu plodů je problematické, především v pozdější fázi březosti, kdy se jednotlivé plody mohou překrývat. Proto je počet budoucích mláďat vždy orientační.


Rentgenologické vyšetření

Zjištění přítomnosti plodu nejlépe od 43. dne gravidity, kdy již dochází k mineralizaci kostry.


Pomocné metody

Mezi pomocné metody patří vyšetření krve, kde díky probíhající březosti dochází ke změnám krevních parametrůČlánek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cayla Cayla | Web | 24. června 2007 v 17:13 | Reagovat

mrkni se pls na muj blog a zanech kdyžtak nějaký komentík!Dííík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama